Meile elama

Kihelkonna vald asub Eesti lääneosas Saare maakonnas Loode-Saaremaal. Vallakeskus Kihelkonna alevik asub 33 km kaugusel Kuressaarest. Valla territoorium hõlmab 247,75 km2. Lisaks Kihelkonna alevikule kuulub valla koosseisu 41 küla.

Foto: John Doe

Oma pehme merelise kliima ja pinnase mitmekesisuse tôttu on valla taime- ja loomariik liigirohke, siin võib leida 89 looduskaitse all olevat taimeliiki, laidudel asuvad hallhülge lesilad, kohatud on ka viigerhüljest. Asume otse veelindude lda-Atlandi rännuteel, siin võib kohata looduskaitse alla kuuluvat valgepõsklaglet, kühmnokk-luike, laululuike, hahka, ristparti ja paljusid teisi linde.

Seetõttu on Kihelkonna vallas palju looduskaitsealuseid piirkondi, tähtsaim neist on Vilsandi Rahvuspark, mis hõlmab üle 180 km2 suuruse vana ja rikka mere­kultuuriga ala. Samuti jääb valla territooriumile osa Viidumäe Looduskaitsealast. 1995 aasta lõpus suundus Kihelkonna vald looduskeskkonda säästvale Ökovalla arenguteele. Kihelkonna vald on väga rikas ka oma arhitektuuri ­ja kultuurimälestiste poolest. Eesti ühes vanimas, Kihelkonna Mihkli kirikus (13. sajand) on säilinud 1591. a. altarisein ja 1604. a. kantsel. 1805. a. orel on vanim Eestis, eraldi asetsev vana kellatorn (1638) on Baltimaades ainsana säilinud. Loona mõisas asub Vilsandi Rahvuspargi keskus ja infopunkt, Vilsandi saarel 1806. a. ehitatud tuletorn. Mustjala maantee äärde jäävad 11-13. sajandi linnusease, Odalätsi karsti­allikad, Pidula vesiveski (1809) ja barokne mõisa-hoone.

Tänapäevase Kihelkonna majanduse arengu põhisuundadeks on turism, kalandus, puidutööstus ja ökoloogiline põllumajandus. Vallakeskuses asuvad Kihelkonna Kool, hooldekodu, lasteaed, rahvamaja ja mitmed kauplused.